Co to znamená dočaska?
Možná to spoustu z vás děsí, nedivím se. Vzít si na sebe dočasné břímě zodpovědnosti za kotě není sranda a už vůbec, když kolem toho koluje množství informací, které nejsou pravda. Rozhodla jsem se vám sem zodpovědět pár otázek, které možná i vás nakloní k rozhodnutí pomoci tímto způsobem.
Musím si vzít celou pětihlavou kočičí smečku i s kočkou?
Ne! Ačkoli někdy najdeme celou kočičí rodinku, většinou se k nám dostávají prckové po dvou nebo třech, často se dokonce z celé rodinky zachrání jen jediné koťátko. Kvůli socializaci je samozřejmě výrazně lepší, pokud poskytnete domov alespoň dvěma. Žádnou rodinku trhat svým rozhodnutím nebudete, není problém vám najít dva tři sirotky nebo už koťátka, která už kočičí maminku nepotřebují, zato potřebují lidskou tetu, která je naučí žít s člověkem.
Bude mě to stát hromadu peněz za veterinu a kočičí krmení?
Ne! Veškeré výdaje za život s koťaty nese náš azýlek. Zapůjčíme i veškeré potřebné vybavení včetně přepravek, misek, toalet a hraček.
Mohu s koťaty chodit ke svému veterináři?
Ano, ale je třeba se na tom domluvit s paní Janou. Za roky v oboru má přehled v tom, jak různí veterináři přistupují k různým problémům a podle toho má své favority, kterým kočky ve své péči svěří raději. Pokud jde o standardní rutinní preventivní péči, paní Jana tyto záležitosti zpravidla řeší s veterinářkou, která se dlouhé roky vzorně stará o azylové přírůstky. Ale pokud jste ve vzdálenější lokalitě, záleží především na vašem uvážení (byť je samozřejmě lépe, když se tato problematika řeší individuálně s paní Janou). Stejně tak v akutních případech, kdy jde o čas, je plně na vás, kam se zvířátkem půjdete.
Je na to nějaká smlouva?
Ano, dohoda o spolupráci. Je to oboustranná ochrana, která nám i vám zajistí dodržování práv a povinností vůči sobě navzájem. V tomto dokumentu je uvedeno vše, na co máte nárok vy od nás i obráceně.
Co když najdu domov pro zvířátko které mám v dočasné péči, kdo určí zda si ho mohou vzít?
Pokud se vám podaří najít pro zvířátko domov, který se vám osobně zdá vhodný a splní standardní požadavky našeho zařízení (podpis adopční smlouvy, uhrazení poplatku, udržování kontaktu s azýlkem formou občasných zpráv o adaptaci zvířátka v novém domově, jasný souhlas nového majitele s podmínkami v adopční smlouvě včetně příslibu kastrace, adopce koťat alespoň ve dvou atd), pak tomu nic nebrání. Samozřejmě je ale vhodné konzultovat to s paní Janou. Stejně tak paní Jana může zprostředkovat zvířátku u vás nový domov. Pokud by se stalo, že k vám přijede za koťátkem někdo, koho paní Jana doporučila, ale vám z nějakého důvodu nebude připadat kandidát vhodný, určitě vaše slovo má význam. Paní Jana je velmi empatický člověk, který nesvěří zvířátko člověku, v něhož nemá důvěru a pokud dotyčný nezíská ani tu vaši, není příliš pravděpodobné, že by na vás nedala. I když je paní Jana ten, kdo má rozhodující slovo, vše je věc domluvy a vzhledem ke skutečnosti, že to vy budete člověkem, který koťátko vypiplal, určitě se nemusíte bát, že by někdo rozhodl navzdory vašemu výslovnému nesouhlasu.
Budu muset krmit nějaké kočičí miminko lahvičkou?
Ne! Pokud se stane, že se k nám dostane kotě, jehož maminka opustí a je zapotřebí jej vypiplat tímto způsobem, kotě předáváme jen do zkušených rukou. Nemusíte se bát, že k vám přijedeme a vrazíme vám do jedné ruky kotě, do druhé lahev a za skřípění plynu na podlaze zavoláme jen: „Starejte se“. Předáváme do dočasné péče koťata, která již umí sama jíst. Mladší jen ve specifických případech, kdy má o to zájem dočaskář a je schopen tento náročný úkol zvládnout. Nikdo vám takhle malé kotě nebude vnucovat ani se na vás zlobit, pokud si na to netroufáte. Starších samostatnějších koťat je dost i tak.
Můžou koťata přinést nemoci, které ohrozí moje domácí mazlíčky? Co když nemám možnost separovat koťata od svých koček a nechci je ohrozit?
Pro zdravou očkovanou kočku je riziko jakékoli infekce minimální. Koťata k vám zpravidla přijdou odčervená, prohlédnutá veterinářem a některá již dokonce očkovaná. Pokud máte obavy, vždy se lze domluvit s paní Janou. Dočasnou péči nepotřebují zdaleka jen nalezenci teď hned nalezení venku, ale i koťata, která již v azýlku nějakou dobu pobývají, prošla si veterinárním kolečkem a pokud se obáváte o své mazlíčky, chcete se vyhnout rizikům, lze se s paní Janou domluvit a převzít si koťata, která již představují defacto nulové potenciální riziko. Jde nám především o uvolnění místa pro kočky, které potřebují akutní pomoc a o to, aby se koťata naučila žít v lidské společnosti, což jim výrazně usnadní cestu k teplému pelíšku u hodných lidí.
Co když mi koťátko umře v ruce na nějakou nemoc, kterou si s sebou přineslo?
Koťátka jsou hlídaná veterinářem. Bohužel se občas tyhle věci stávají, to nezastíráme. ALE riziko podobných událostí se minimalizuje právě přijetím do dočasné péče v domově, kde není koček tolik, jako u nás a není taková fluktuace. Koťátka jsou náchylná k onemocnění, která si některé starší kočky s sebou přinesou do azýlku aniž by je samotné jakkoli ohrožovala. Pokud by se taková věc stala, je to pro dočaskáře velmi smutný zážitek, ale jen díky jeho péči by konec koťátka byl v pečujících rukou dobrého člověka, v teple a klidu. To mu, vzhledem k obrovskému množství zvířat u nás v azýlku, nejspíš nemůžeme poskytnout ani my, i když nás to mrzí.
Co když mi kotě doma udělá bordel?
Kočky jsou chytrá učenlivá zvířátka. Naučit kotě na toaletu je zpravidla otázkou spíše hodin než dní. Mírně náročnější je situace se škrabadlem. Ale opět zde platí, že pokud máte dostatek škrabadel (která můžeme zapůjčit, byť v omezenější míře) a kotě k tomu budete vést, rychle mu dojde, že drápky si výrazně efektivněji obrousí o škrabadlo než o váš gauč. A pokud jde o zbytek… Koťata jsou děti. Děti dělají čurbes. Věřím, že jeden dva rozbité květináče a okousané tkaničky od bot za tu legraci s nimi stojí.
Co když je nezvládnu předat do nového domova nebo mě to bude hodně mrzet?
Pokud se rozhodnete si koťata ponechat, protože vám to tak vyhovuje, je to skvělé a nemusíte se trápit. Ale.. Všechna naše zvířátka dáváme jen do dobrých rukou zodpovědným novým majitelům. Paní Jana umí za ty roky velmi dobře odhadnout charakter zájemců a přesně ví, komu kočičku může dát, aby neudělala chybu. I když je loučení těžké, může vás utěšovat jednak skutečnost, že jste pomohli tím největším možným způsobem, jednak si můžete zalepit bolístku přijetím dalších nových prcků namísto těch, kteří už svůj domov našli.
Co když se nový domov nenajde, u mě koťata z nějakého důvodu nebudou moci zůstat dlouhodobě a paní Jana nebude mít místo?
Zodpovědnost za koťata neseme my. Pokud si dále koťata nebudete moci ponechat, postaráme se o to. Každý problém má řešení (jiná dočaska, dočasné umístění u členů spolku,….). Koťata u nás ale jen velmi výjimečně setrvají až do dospělosti. Většina chovatelů volí možnost pořídit si kotě a často se nám stává, že jedno kotě má zájemců dokonce několik. Problém je skutečně jen v tom nalezené kotě vymazlit a naučit na život s člověkem.
Musím koťatům nějak přizpůsobovat svůj životní styl?
I když je třeba koťatům věnovat pozornost (my říkáme „vymazlit je“), nemusíte se bát, že byste nemohli jet na výlet, chodit do práce atd. Samozřejmě zejména zpočátku je zapotřebí, aby na kotě někdo dohlížel, co možná nejvíc. Pokud jste pryč 14 hodin denně 7 dní v týdnu, vhodný dočasný rodič nejste. Ale osmihodinový pracovní den (pokud zařídíte, že první dva tři dny, než se kotě adaptuje, budete raději doma) s výlety a normálním sociálním životem vám nikterak nebrání v tom, dělat kočičí chůvu. Stejně tak není nutné jakkoli přizpůsobovat kotěti chod domácnosti. Normálně používejte domácí spotřebiče (i když se můžou na počátku lekat vysavače nebo rychlovarné konvice, je zapotřebí, aby si právě na tyto zvuky kotě zvyklo), normálně žijte.
Co to znamená vymazlit?
Koťata, která se k nám dostanou, jsou z velké části nalezenci a plašani. Abychom jim našli trvalý domov, je potřeba, aby si zvykla na lidskou přítomnost a lidské pohlazení. Jen absolutní minimum koček se nedá vymazlit. Znamená to hladit, drbat, ňuchňat, hrát si s nimi. Troufáte si?
Mám děti, psa, andulku, rybičky, nevadí to?
Naopak! Pokud si kotě zvyká na co možná nejvíce zvířat a lidí, může mu to výrazně pomoci v jeho dalším životě. Daleko snáz si nový domov najde suverénní sebevědomé kotě, které se nebojí psů, vysavače ani dětí. I když počáteční oťukávání nemusí být úplně snadné, přinese to v konečném důsledku kotěti mnoho výhod do života. Samozřejmě je zapotřebí zdravá míra dohledu (děti tahající kotě za ocas a uši nebo pes, který kotě používá jako pískací hračku opravdu nejsou to, co bychom chtěli).
Co když se po pár dnech rozhodnu, že to není nic pro mě? Co když to prostě nezvládnu?
Jsme tu pro vás. Paní Jana i celý tým azýlku. S každým problémem vám poradíme a co budete potřebovat, naučíme. (Jako novopečenou maminku v porodnici.) Ale pokud to z nějakého důvodu prostě nepůjde, nikdo se na vás nebude zlobit, nikdo vás nebude peskovat a nikdo vám nebude nic vyčítat. Stává se spousta věcí. Přesto bychom rádi, abyste toto rozhodnutí pečlivě uvážili. I když je to péče dočasná, pořád to bude stát nějaké úsilí a čas. I když to není tak děsivé, jak to působí z prvního dojmu, pořád je to zodpovědná činnost a jako k takové je třeba i přistupovat.
Jaké to má výhody?
- Budete mít doma veselo.
- S každým kotětem u vás zachráníte místo u nás pro jednu kočičku v průšvihu, která potřebuje naši pomoc.
- Pomůžete našemu zařízení mnohokrát víc, než by to dokázaly peníze.
- Naučíte se v praxi spoustu nových dovedností z kočičího světa.
- Nezávazně si vyzkoušíte, co to je mít doma kočičí páreček (počet je na vzájemné domluvě, ale kvůli socializaci koťat je výrazně lepší, pokud si vezmete alespoň dva kočičí prcky).
Jaké to má nevýhody?
- Stoprocentně schytáte pár škrábanců.
- Koťata dělají čurbes.
- Budete se slzou v oku sledovat jejich odchod do nového domova (který ovšem najdou právě díky vám a tomu, že je vymazlíte a socializujete).
- Bude reálná hrozba, že to neuděláte jen jednou.
AZ